Městské informační centrum Třinec
Česky English Polski Deutsch
Město Třinec Knihovna Třinec Obec přátelská rodině
Kalendář akcí
Informační centrum Třinec

Tip na výlet

Bobová dráha Mosty u Jablunkova

 Vozíková horská dráha je součástí lyžařského areálu spolu s 4 bungee trampolínami. Jedná se o ojedinělou atrakci tohoto typu v České republice. Skvělé zážitky z jízdy 650m dlouhou horskou dráhou jsou velkým lákadlem.

Vlakové spojení: stanice Mosty u Jablunkova
Autobusové spojení: Mosty u Jablunkova, obecní úřad

Okolí Mostů u Jablunkova je bohaté na velké množství turistických zajímavostí a především příroda je v této oblasti Beskyd nádherná, proto je možno návštěvu Horské dráhy spojit s výletem po horách. Od vlakového nádraží se můžete vydat směrem na horu Gírovou, Kozubovou a Skalku, Velký a Malý Polom.

Více info na www ski areálu

Přírodní rezervace Mionší

NPR Mionší se nachází na území CHKO Beskydy. Jedná se o jedlobukový prales, se stromy až 60 m vysokými a 250 let starými. Tento skvost beskydské přírody, patří mezi nejzachovalejší lesní komplexy v moravské části Západních Karpat. Svou rozlohou (169,7 ha ) patří Mionší k největším pralesům v České republice. Rozkládá severovýchodně od Horní Lomné na hřebeni a svazích rozsochy Úplaz (950 m n.m.) - Menší vrch (883 m n.m.) a byla vyhlášena v roce 1954.

NPR Mionší je domovem asi 110 druhů obratlovců – z toho 73 druhů ptáků; druhové bohatství hub ji řadí mezi nejvýznamnější mykologické lokality u nás.

Kolem hřebene je několik nezalesněných, dříve vypásaných polan s četnými prameništi. V rezervaci se nachází řada chráněných a ohrožených druhů rostlin i živočichů a lovecká chata arcivévody Bedřicha známého pod jménem markýz Gero.

Naučná stezka Mionší

v Beskydech momentálně nejhezčí a nejpropracovanější naučná stezka.

Dřívější naučná stezka v délce 6 km byla zrušena a rezervace od 1. ledna 1989 nebyla přístupná veřejnosti. Od roku 2005 byla zpřístupněna nová naučná stezka o délce 7km, která je koncipována jako cca 7 km dlouhý okruh, má 10 zastavení vybavených informačními panely.
Stezka je přístupná sezónně, a to od 1. června do 15.září pouze s průvodcem. Objednávky na tel. 558 357 411.

Nástupní místo je v obci Dolní Lomná, asi 200m od autobusové zastávky Matyščina louka, v ústí doliny potoka Mionší. U zastávky je rovněž možné odstavit auto na novém parkovišti. 

Více info na www.beskydy.cz

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře

Archeopark stojí na místě, kde před řadou století žili naši předkové. Archeologickým průzkumem zde byla doložena existence opevněného hradiska, které sehrávalo důležitou úlohu v době předslovanské, v tzv. halštatském období, i v době slovanského osídlení a v časech Velkomoravské říše.
Novinkou je celoroční provoz Archeoparku, který umožňuje nová vstupné budova. V zimě budou návštěvy akropole omezeny, v nových expozicích  ale budou moci absolvovat zajímavý program, shlédnou t didaktické filmy, zúčastnit se doprovodných aktivit k výstavám.
Kontakt: +420 552 309 133, email: archeopark@muzeumct.cz. 

Otevírací doba: 
duben - červen, září: út - pá 8.00 - 16.00, so, ne 9.00 - 17.00
červenec - srpen: út - pá 9.00-17.00, so,ne 9.00-17.00
říjen - březen: út - pá 8.00 - 16.00, so, ne 8.00 - 16.00

Poslední prohlídka s průvodcem je možná 1 h před zavírací dobou. Základní  prohlídka vstupní budovy a historického areálu trvá cca 1.5 hodiny.

 

Více info na www.archeoparkchotěbuz.cz

53_12054_120

 

Javorový

je nejvyšší vrchol (1031 m) horské skupiny nad slezskou nížinou v povodí Olše, jihozápadně od Třince, utvořené z vrstevnatého godulského pískovce. Je východiskem vrcholových túr.

Výchozím bodem pro výstup na vrch Javorový jsou Oldřichovice, odkud jezdí lanová dráha, která se nachází ve výšce 424 - 886 m n. m. Autobusové spojení linka Třinec - Oldřichovice, zastávka "Pod lanovkou" vzdálená 150 m od dolní stanice lanovky. Zde i parkoviště s kapacitou cca 100 aut.

Samotný Javorový vrch poskytuje nádherné rozhledy do širokého okolí, na polskou stranu Beskyd a za jasného počasí i na slovenské Tatry. Jsou zde pohodlné hřebenové stezky, které je možno využívat v zimním období pro turistiku na běžkách. Jednotlivé stezky míří směrem na Šindelnou, Kalužný, Ostrý, Kozinec,
Ropičku, Kotař, Slavíč, Bystrý a Řeku. Tratě jsou v zimním období upravovány. V okruhu 10 km se na hřebenech nacházejí turistické chaty.
Javorový vrch je velice známým centrem paraglidingu a závěsného létání.

Na Malém Javorovém - 947 m n.m. je televizní retranslační stanice.

Celá horská skupina je rekreačním střediskem s turistickou chatou Javorový z roku 1895.

Více info na www.javorovy-vrch.eu


chata_javorov_120_01


Lanová dráha Javorový vrch u Třince

Adresa zařízení : Oldřichovice, Třinec 1, 739 58
Telefon : +420 558 348 028, +420 558 533 480


Provozní doba :
Pondělí až Pátek: 8 - 17 hod., zima 8 - 16 hod.
Sobota a Neděle: 8 - 17 hod., zima 8 - 16 hod.

Cena zařízení : obyčejná 70 Kč, obyčejná zpáteční 120 Kč, dětská (do 140 cm) 50 Kč, dětská zpáteční 70 Kč, zavazadlo nad 10 kg 10 Kč, přeprava kola 10 Kč.


Tandemové lety z Javorového vrchu

Novinka MIC Třinec: prodej tandemových letenek Beskydské školy létání ELSPEEDO v balíčku spolu s tričkem a větrným rukávkem jako vzpomínkou na let.

Pohled na svět z ptačí perspektivy si pasažér vychutná v doprovodu zkušeného pilota.

Nabízíme tři druhy letu - základní, termický a akrobatický. Cena základního letu s dárkem činí 1.500 Kč, za další dva lety, také s dárkem, zaplatíte 2.100 Kč.

Více info o letu na: www

crw_1915_400    1077069805

Ostrý

je dominantní vrchol Jablunkovské brázdy, 1044 m n.m. Nachází se na území CHKO Beskydy. Jsou zde zachovány staré, bizarně rostlé buky. Do roku 1870 se zde těžila železná ruda.

Vrcholem prochází Přírodní rezervace, vyhlášena roku 1999 - Čerňavina. Její rozloha je 61,32 ha. K zabezpečení rezervace bylo vyhlášeno ochranné pásmo o celkové výměře 32,54 ha, rozloha včetně ochranného pásma je 93,86 ha.

Pod vrcholem, na jižním svahu, byla postavena roku 1935 turistická chata Ostrý.

Na vrchol i k chatě se dostanete po modré značce z Oldřichovic nebo po žluté z Hrádku ve Slezsku a Tyry. Z Bystřice n. Olší se dostanete po modré či zelené a napojíte se na žlutou. Žlutá z Hrádku vede přes údolí Tyrky dál na Malý Javorový. Od chaty je pěkný výhled na Slezské Beskydy.

 

Komorní Lhotka

je malebnou podhorskou lázeňskou obcí s příznivým klimatem blahodárně působícím na organismus. Svou polohou spadá do Mikroregionu obcí povodí Stonávky. Charakter obce je přímo utvářen horským reliéfem Moravskoslezských Beskyd, v jejíchž údolí se obec nachází.

V Komorní Lhotce je možno si prohlédnout klasicistní evangelický kostel z roku 1782, ale také katolický kostel z 19. století, který byl vybudován z místního šedozeleného godulského pískovce.

Návštěvníkům se zde nabízí výlety po krásném okolí, sportovní vyžití (Stáj JLB - Agrocentrum A1, cvičné skály ve zdejším kamenolomu, kuželna), zařízení poskytující ozdravné procedury (Bylinné lázničky, Finská sauna, Koliba - lázně), ubytování v hotelích či rekreačních zařízeních.

Více info na www

Doprava: autem, busem či vlakem přes obec Hnojník, odtud busem či autem stoletou lipovou alejí o délce 2,5 km.

Komorní Lhotka hraničí s Mikroregionem obcí povodí Morávky, pod který spadá Chata na Prašivé, Horská chata Ropička a Turistická chata Na Kotaři. Komorní Lhotka je výchozím bodem pro pěší turistické stezky vedoucí přímo k výše uvedeným chatám.

 

Jahodná

Vrch Jahodná (406 m n.m.), který se nachází 1,5 km východně od centra Třince nad městskou částí Dolní Lištná a nemocnicí, může býti také dobrým typem k tomu, jak strávit volný čas ve městě.

Naučná stezka Jahodná vznikla v roce 1976. Podává zajímavé informace o problematice ochrany přírody, o přírodním bohatství této oblasti i stavu životního prostředí Třinecka. Slouží také ke zpříjemnění volného času, k procházkám i odpočinku v přírodě, kdy lesní komplex Jahodná patřil již v minulosti k turisticky atraktivním oblastem města Třince. V současné době je naučná stezka Jahodná dlouhá 4 km a svými 12 tématickými zastaveními tak podává výklad o obecné problematice přírody jako součásti životního prostředí člověka. Každé zastavení je věnováno jinému tématu - bohaté fauně a flóře oblasti Jahodné, která je mimo jiné zastoupena i ohroženými druhy našich orchidejí - vstavačů, vývoji luk a lučních společenstev, významu lesa jako biotopu mnoha druhu živočichů. Dále je zde zmíněna historie těžby vápence a chudých sideretických rud, které byly spolu s dřevěným uhlím z místních lesů hlavními surovinami pro výrobu železa. Na téma hutní výroby navazuje tabule věnovaná informacím o stavu životního prostředí v průmyslové oblasti Třinecka, včetně zdrojů znečištění a emisního zatížení.

 

Řeka

je půvabná, typicky horská vesnička na stejnomenné říčce, která je ukrytá v hlubokých údolích okolních Moravskoslezských Beskyd.

Obec je součástí Mikroregionu obcí povodí Stonávky a její podstatná část spadá do CHKO Beskydy.

Horské hřbety, údolí i svahy nabízející překrásné výhledy do okolní krajiny jsou zpřístupněny řadou stezek pro pěší, pro cykloturisty i jezdce na koních. V zimním období jsou protkány sítí běžeckých stop, lyžařskými sjezdovkami a vleky.

Sportovní vyžití se v zimě nabízí ve Ski Areálu Řeka a v létě si můžete po denní túře zaplavat na koupališti s vyhřívanou vodou u Hotelu Javor.

Doprava: autem nebo busem ze směru Třinec, vlakem do stanice Střítež, dále pak busem do Řeky

 

PR Čerňavina

Přírodní rezervaci Čerňavina tvoří přirozené lesní porosty vrcholu a svahů kóty Ostrý (1044 m) na podloží mocného souvrství godulskýh vrstev. Nachází se v severovýchodní části Lysohorské hornatiny v Moravskoslezských Beskydech v nadmořské výšce 780 - 1044 m. Katastrální území Tyra a Košařiska, okres Frýdek-Místek, CHKO Beskydy. Mapa.

Více na:

cernavina_2005-10-27_1_120

 

DinoPark Ostrava/Doubrava

logo_dinopark_120

DinoPark Ostrava je unikátním zábavním parkem se vzdělávacími prvky. Na více než 35ha se můžete vydat na úžasnou cestu do druhohor, při které potkáte desítky statických i pohyblivých a ozvučených modelů prehistorických zvířat v životních velikostech. Zvířata jsou zasazena do prostředí, ve kterém obývala naši planetu před více než 65 miliony let. Součástí parku je i 3D kino s krátkým filmem Triceratops-strhující dobrodružství malého mláděte, které budete doprovázet od jeho dětství až po dospělost, kdy si založí vlastní rodinu. Film včetně hudby a průvodního slova byl vyráběn speciálně pro DinoPark a je promítán pouze zde. Vstupné do 3D kina se neplatí a je obsaženo v ceně vstupenky do DinoParku. Při dobrodružné cestě DinoParkem na vás čeká spousta atrakcí jako je Dětské paleontologické hřiště, kde mohou děti najít kostru pravěkého tvora, obchod se suvenýry DinoShop nebo také DinoExpres, vláček který vás zaveze do míst, kam byste se pěšky báli. Otevírací doby, ceny vstupného a další informace naleznete na www.dinopark.cz.

Moravskoslezský kraj Těšínské Beskydy

Copyright © 2013 Městské informační centrum Třinec
Poslední aktualizace: 08:37 dne 20. 11. 2018