Statutární město Třinec

 
 

Třinec je průmyslové město při hranici s Polskem, 7 km jižně od Českého Těšína při ústí řeky Tyrky do Olše.
Je obklopen půvabnými horami Moravskoslezských a Slezských Beskyd. Dominantou je vrch Javorový (1032 m n. m.). V blízkém okolí města jsou hluboká malebná údolí lákající pěší turisty, cyklisty na horských kolech a v zimě lyžaře na sjezdových i na běžeckých lyžích.

Základní informace

Rozloha města: 95,6 km2
Počet obyvatel: přibližně 34 tis. obyvatel
Nadmořská výška: 306 m n. m.
Zeměpisné souřadnice: 49°40′39″ s. š., 18°40′15″ v. d.
Části města: Lyžbice, Dolní Lištná, Horní Lištná, Oldřichovice, Karpentná, Tyra, Guty, Nebory, Kanada, Konská, Kojkovice, Osůvky, Ropice, Staré Město.

Primátorka: RNDr. Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec)

Kontakt

Magistrát města Třince
Jablunkovská 160
739 61 Třinec

E-mail: sekretariat@trinecko.cz 
Telefon: 558 306 111
Oficiální web města: www.trinecko.cz

Okolí Třince

Na západní straně města se rozkládá část Kanada a dále směrem na Frýdek-Místek městská část Nebory. Podél železnice, směrem na Český Těšín, se rozkládá Konská, na jejímž území se nacházejí Třinecké železárny, jeden z největších hutních podniků v České republice. V okolí Třince se nacházejí Moravskoslezské Beskydy a směrem na východ nižší Slezské Beskydy. Tato dvě karpatská pohoří jsou od sebe navzájem oddělena Jablunkovskou brázdou, jejíž osu tvoří řeka Olše, která Třincem protéká. Třinec je také východiskem turistických tras na okolní vrcholy Javorový vrch, Ostrý a Velká Čantoryje.

Dopravní spojení

Pro příjezd do Třince lze využít mezinárodní silnici E 75, která spojuje Třinec s Českým Těšínem, kde je mezinárodní hraniční přechod do Polské republiky. Do Třince lze také přijet po silnici I/11, která dále pokračuje až do Bystřice, kde na ni znovu navazuje mezinárodní silnice E 75.

Třinec je rovněž snadno dostupný po železnici, neboť leží na mezinárodním vlakovém koridoru mezi Bohumínem a Žilinou s rychlíkovými spoji z celé České repuliky. Třinec má vlakové zastávky - Třinec - Konská, Třinec a Třinec - Centrum. 

Veřejnou autobusovou dopravu v Třinci a okolí zajišťuje akciová společnost ARRIVA MORAVA a.s.

Historie

Obec Třinec vznikla již ve 14. století, ale první písemná zmínka pochází z roku 1444. V 16. století se Třinec dostává do držení Mitmajerů z Blogotic a v jejich vlastnictví setrvává ještě i na počátku století následujícího. V té době měla vesnice 24 usedlostí. Železo se zde vyrábělo již v dobách římských, tj. na počátku našeho letopočtu. V okolí se v 18. a 19. století těžila ruda (první naleziště chudé železné rudy zvané těšinit bylo na Ostrém vrchu) a vápenec, v milířích v okolních lesích se pálilo dřevěné uhlí, kujné železo se vyrábělo ve zvláštních pecích. Ještě v první polovině 19. století byl Třinec jednou z mnoha zemědělských obcí ve vlastnictví Těšínské komory. Důležitou událostí v historii obce bylo založení Třineckých železáren v roce 1839. Zásadní význam pro rozvoj železáren a tím i celé obce mělo vybudování Košicko-bohumínské železniční dráhy v letech 1869-1871, které bylo následováno rychlým rozvojem veřejných institucí.

1920 - Třinec připojen k ČR na základě mírové dohody s Polskem a rozhodnutím komise velvyslanců v belgických lázních Spa.

V roce 1931 byla obec povýšena na město.

Postupně se ke Třinci připojovaly i některé okolní obce. Novým centrem města se díky své občanské a kulturní vybavenosti stala městská část Lyžbice. Na svazích Jahodné v katastru Dolní Líštná bylo vybudováno sídliště Sosna. Významnou částí města jsou Oldřichovice, které leží na úpatí Javorového (1032 m. n. m.). Dále na jih pod svahy Kozince a Ostrého leží Karpentná. Do úzkého údolí mezi Javorovým a Ostrým je sevřena obec Tyra, kde byla v průběhu let vybudována řada rekreačních středisek a chat.

Od 1. září 2018 se stal Třinec statutárním městem
Více informací o historii města na www.trinecko.cz.

Sportovní vyžití

V Třinci se hraje výborný extraligový hokej, velkou tradici má vzpírání, orientační běh (bežci z Třince dosáhli řady mezinárodních úspěchů), fotbal (Moravskoslezská fotbalová liga), kvalitní úroveň má i řeckořímský zápas, thajský box, kulturistika, bikros a silniční cyklistika. Sportovní areál na Lesní ulici má letní koupaliště, minigolf, tenisové kurty, sportovní halu, krytý bazén, sauny, fotbalový a atletický stadion, hřiště s umělou trávo a bikrosovou dráhu.

NOVINKY NA E-MAIL

Chcete pravidelně dostávat naše novinky do Vaší emailové schránky?

Potvrzením údělujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

SLEDUJTE NÁS

Facebook     Instagram